
Необхідність вивчення основ про пожежно-технічний мінімуму може виникнути у зв’язку з виконанням трудових обов’язків на певній роботі. Фахівці, що контролюють пожежну безпеку повинні мати спеціальне посвідчення. Воно означатиме, що людина пройшла онлайн-курси або навчалася в офлайн-режимі певного навчального закладу та має право розпочати виконання трудових зобов’язань на роботі. Навчання з пожежної безпеки вважається основним елементом загальної культури захищеності.
Правила безпеки важливі для кожного виду діяльності, особливо якщо йдеться про професії тісно взаємопов’язані з роботою у пожежонебезпечних умовах. Також пожежно-технічний мінімум (ПТМ) вкрай необхідний для фахівців, які працюють із людьми у соціально-значущих об’єктах інфраструктури будь-яких міст – школи, лікарні, санаторії та інших громадських місцях. Навчання дозволить побудувати систему протипожежної безпеки, створити комфортні умови праці та звести до мінімуму ризики, пов’язані з використанням протипожежного обладнання та технічного оснащення. Недостатньо просто знати загальновідомі правила безпеки, важливо пройти детальне вивчення інформаційних теоретичних матеріалів, потім скласти тест на знання ПТМ і лише отримавши посвідчення розпочати виконання трудових обов’язків.
ЦІЛІ ТА ЗАВДАННЯ ПОЖЕЖНО-ТЕХНІЧНОГО МІНІМУМУ
Навчання пожежно-технічного мінімуму – вимога законодавства та чинних НПА, у тому числі міжнародних, адже знання такого типу є базовими, від них залежить безпека, життя та здоров’я людей, а також збереження майна. Цілі та завдання ПТМ:
- отримання знань про основні джерела пожежної небезпеки та фактори, які можуть спровокувати займання;
- збирання необхідних відомостей для проведення інструктажу працівників на тему профілактики займання, а також з правил поведінки у разі, якщо запобігти пожежі не вдалося;
- програма пожежно-технічного мінімуму – це забезпечення сучасної технічної бази для максимальної захищеності підприємства чи виробничих приміщень, інших об’єктів;
- отримання знань про влаштування систем протипожежного захисту.
Якщо коротко, то пожежно-технічний мінімум передбачає і як поняття включає комплекс базових знань, які вкрай потрібні для забезпечення надійної системи захисту від пожеж та вибудовування тактики поведінки на випадок, якщо запобігти займанню не вдається. Відомості щодо безпеки не завжди універсальні, оскільки залежать від специфіки роботи організації, компанії чи підприємства. Наприклад, у випадку з офісною установою акцент буде робитися на правилах експлуатації електричних приладів, а в хімічній промисловості – на інструкціях поводження з летючими, горючими речовинами, відкритим вогнем, складним механічним обладнанням. Якщо йдеться про компанії, де здійснюється виробництво, то особливу увагу потрібно буде приділити встановленню протипожежних систем тощо. Коли пожежно-технічний мінімум дотримано, то кожен власник бізнесу може бути спокійним.
Навчання пожежно-технічному мінімуму в Києві за доступною ціною можна отримати в компанії Inbez. Курс проходить в онлайн-форматі, тому доступний у Харкові, Одесі, Львові та ішних містах України
ПОЖЕЖНО-ТЕХНІЧНИЙ МІНІМУМ В УКРАЇНІ
Постановою Кабінету Міністрів України № 444 кожен співробітник чи начальник, особа, яка несе пряму відповідальність за безпеку на об’єкті, зобов’язані пройти спеціалізоване навчання з контролем засвоєння знань. Після закінчення навчання спеціаліст проходить тестування. Також порядок та правила вивчення ПТМ були скориговані цього року. По суті було запроваджено деякі нововведення. МВС України внесло зміни та доповнення, що зробили нормативні акти більш доступними для розуміння. Отже, які були внесені зміни до пожежно-технічного мінімуму:
- сформувався повний, зрозумілий перелік професій, пов’язаних із високим ступенем ризику пожежної небезпеки;
- з’явилися чіткі вимоги щодо того, хто в обов’язковому порядку повинен проходити навчання – керівники або окремі співробітники, що відповідають за безпеку;
- були зібрані вимоги щодо того, хто повинен визначати порядок навчання та посади, для яких необхідне знання ПТМ – ця відповідальність лягла на плечі керівників;
- також з’явився чіткий регламент щодо типів інструктажу кожної окремої посади.
Законодавство зобов’язує відповідних осіб проходити навчання ПТМ, а у разі відмови передбачено адміністративну відповідальність. З одного боку, вона передбачає лише штраф, але з іншого боку, якщо фахівець не пройшов навчання, це може загрожувати небажаними неприємними наслідками у разі пожежі для керівника об’єкта та його майна.
ХТО МАЄ ПРОХОДИТИ ПТМ?
Ризики виникнення пожеж високі у будь-якій виробничій, соціальній чи комерційній сфері діяльності. Тому немає таких галузей, у яких безпека була б не важлива. Ось основний перелік професій та посад, що обов’язково мають проходити ПТМ:
- електрозварювальники
- газозварювальники
- працюючі у пожежо та вибухонебезпечних зонах
- інші працівники, задіяні у роботах з високою пожежною небезпекою
Цей перелік далеко не повний, тому що пожежно-технічний мінімум вважається основною інформацією, знаннями, які є універсальними і повинні застосовуватися в будь-якій сфері діяльності. Але особливо важливо, щоб фахівці з безпеки своєчасно проходили навчання з пожежно-технічного мінімуму та проводили обов’язковий інструктаж усіх працівників. Ще краще – це пройти підвищення кваліфікації у зазначений законодавством термін. Також проходити навчання ПТМ мають керівники малих та великих підприємств, організацій, установ, оскільки згідно з чинним законодавством саме вони несуть відповідальність за створення та забезпечення безпечних умов праці для себе та своїх підлеглих.
Яку інформацію мають знати працівники на випадок пожежі?
Кожен співробітник повинен бути проінформований та проінструктований, щоб у разі надзвичайної ситуації мінімізувати ризики та втрати. Але найважливіше – досконале знання та неухильне дотримання правил профілактики пожеж, адже простіше запобігти пожежі, ніж усувати її наслідки. Тому важливо, щоб кожен співробітник був ознайомлений із правилами пожежно-технічної безпеки та знав, що являє собою пожежно-технічний мінімум. Ось основні відомості щодо профілактики, що необхідно обов’язково донести до співробітників:
- правила експлуатації всіх електроприладів, які використовуються у процесі роботи;
- технічні особливості використання горючих речовин, займистих сумішей;
- правила зберігання товарів та продукції, яка схильна до займання;
- знання про місцезнаходження вогнегасників та інших засобів для ліквідації займання;
- правила щодо використання відкритого вогню у виробничих приміщеннях;
- правила поведінки у разі виникнення загрози займання (наприклад, при пошкодженні електропроводки або при короткому замиканні);
- правила утилізації горючих відходів та речовин;
- правила експлуатації та обслуговування евакуаційних виходів.
Також важливо навчити співробітників не лише заходам профілактики, а й діям у разі, якщо пожежі запобігти не вдалося. Що необхідно донести до кожного співробітника:
- порядок та послідовність дій у разі виникнення надзвичайної ситуації;
- номери телефонів екстрених служб;
- знання правил використання та практичні вміння поводження із засобами для гасіння пожежі;
- знання щодо планів евакуації у разі займання, розташування всіх евакуаційних виходів;
- відомості щодо застосування засобів недопущення поширення пожежі, наприклад, протипожежних дверей;
- правила надання первинної допомоги у разі, якщо така знадобиться;
- відомості про місцезнаходження аптечок;
- протокол дій у разі потреби проведення евакуації інших людей, це актуально, наприклад, для працівників санаторіїв, лікарень, інтернатів.
Профілактика – це основи, але в той же час не завжди вдається передбачити всі можливі ризики і запобігти виникненню займання. Тому вкрай важливо проводити регулярні інструктажі з пожежно-технічного мінімуму, отримувати теоретичні основи та практичні навички та точно розуміти, що робити в першу чергу під час пожежі, особливо якщо йдеться про об’єкти, де існують найвищі ризики загорянь.
ПОСВІДЧЕННЯ З ПОЖЕЖНО-ТЕХНІЧНОГО МІНІМУМУ
Відповідно до наказу МВС України № N 1021, кожен співробітник, який приходить найматися на посаду, пов’язану з високими пожежними ризиками, має пройти навчання за правилами безпеки та отримати відповідне посвідчення. Фахівці, що відповідають за безпеку на виробництві, зобов’язані мати спеціальне посвідчення, яке є документальним підтвердженням права обіймати таку відповідальну посаду. Такий документ видається кожному, хто пройшов курс навчання з ПТМ. Які відомості відображені у посвідченні:
- посада, місце роботи, прізвище та ініціали власника посвідчення;
- заклад, в якому проведено навчання;
- програма, за якою проведено навчання;
- дата проходження навчання;
- прізвище та ініціали керівника закладу;
- реєстраційний номер посвідчення та дата видачі.
Періодично необхідно проводити додаткові перевірки, а також підвищувати власну кваліфікацію в цій сфері. Залежно від посади, відрізняються і вимоги щодо термінів оновлення посвідчення.
Базові знання про протипожежну безпеку рятують життя, тому навчання ПТМ є найважливішим кроком для кожного відповідального роботодавця. Але поєднувати роботу та навчання за правилами протипожежної безпеки – складно, а іноді й неможливо. Тому альтернативою офлайн-курсу є дистанційний онлайн-курс із пожежно-технічного мінімуму – оптимальне рішення для тих, хто хоче покращити свої знання та досконало вивчити ПТМ.